JoomlaTemplates.me by HostMonster Reviews
banner - exlibris 1

„Znovuobjevený“ Bílkův náhrobek

Zveřejněno: pondělí 27. únor 2012

Podnětem k tomuto sdělení a předcházejícímu pátrání byla informace z monografie František Bílek, 1872-1941 (GHMP, 2000), kde se píše, že Bílkův náhrobek Františka Švece z roku 1921, nazvaný „Tvůrce v poslední hodince“, stával v Malšicích (u Tábora) na hřbitově u kostela, ale od zrušení hřbitova (okolo 1993) je náhrobek neznámo kde. Nevěřil jsem, že by se mohl takový náhrobek jen tak ztratit, a proto jsem se v září 2008 vydal do Malšic po něm pátrat. A byl jsem úspěšný.

Hřbitov byl zrušen v roce 1995, ale náhrobek si odvezla rodina Karafiátova (potomci bratra F.Švece) do nedaleké osady Na Jitrech, kde dodnes stojí ve dvou částech opřen o plot hned vlevo od příjezdové cesty. Vzhledem k tomu, že se jedná o původní usedlost Šveců, velmi pravděpodobně se zde František Švec (v roce 1891) narodil. Zemřel mlád (16.11.1920), svobodný a bezdětný; podle matriky úmrtí byl disponentem firmy Flothman v Praze, podle příbuzných pracoval též u nějaké firmy ve Vídni. Bílkův náhrobek mu nechali zhotovit sourozenci, především se v tom prý angažovala jeho sestra Betty, provdaná za hudebníka Národního divadla v Praze. Proč zrovna byl osloven František Bílek, není příbuzným známo.

Náhrobek sestával ze dvou pískovcových kvádrů. Dole stál obdélníkový kvádr cca 180 x 100 x 30 cm, na kterém je typickým Bílkovým písmem vytesáno jméno František Švec a data jeho narození a úmrtí. Možná i něco jiného, ale o kvádr je dnes opřena horní část náhrobku a proto není většina plochy vidět. Na tomto podstavci stával horní čtvercový kvádr o rozměrech cca 150 x 150 x 30 cm, na kterém je v kruhu vytesána plastika. Plastika znázorňuje ležícího mrtvého muže s rukama zkříženýma na prsou, nad kterým se sklání anděl a líbá ho na čelo. Fotografie plastiky bude umístěna na internetových stránkách Společnosti F.Bílka.

Náhrobek začíná trpět „zubem času“, povětrnostní podmínky a lišejníky dělají své. Moc by mne potěšilo, kdyby Galerie hl.m. Prahy dílo odkoupila, nechala opravit a konzervovat a umístila ho např. na zahradu chýnovského Bílkova ateliéru.